Aktualności
Powrót16/12/2020
Wyrok TSUE z dnia 15 października 2020 r. w sprawie ulgi na złe długi
Zgodnie z art. 89a ustawy o VAT, podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu sprzedaży dokonanej na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona.
Zasady te stosuje się w przypadku, gdy spełnione są następujące warunki:
a) dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
b) na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji, w której dokonuje się korekty:
– wierzyciel i dłużnik są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,
– dłużnik nie jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
c) od daty wystawienia faktury nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.
TSUE uznał, że prawo do korekty podstawy opodatkowania i korekty kwoty VAT podlegającego odliczeniu nie zależą od zachowania statusu podatnika przez wierzyciela ani przez dłużnika.
Jeśli podatnik nie spełnia jedynie warunków określonych w przepisach krajowych, które nie są zgodne z art. 90 ust. 1 dyrektywy VAT, może on powoływać się na ten przepis przed sądami krajowymi w celu uzyskania obniżenia podstawy opodatkowania, a rozpatrujący spór sąd krajowy zobowiązany jest do pominięcia tych niezgodnych z dyrektywą warunków. W związku z tym polscy podatnicy (wierzyciele), którzy skorzystali z ulgi na złe długi (powołując się np. na przepisy dyrektywy) i otrzymali negatywną decyzję organu, która już się uprawomocniła albo uprawomocnił się wyrok sądu administracyjnego utrzymujący decyzję organu w mocy, mogą wystąpić z wnioskiem o wznowienie postępowania podatkowego lub sądowoadministracyjnego. Na wznowienie postępowania podatkowego jest miesiąc od daty publikacji wyroku TSUE.
Termin ten upłynie więc w dniu 7 stycznia 2021 r. Wniosek o wznowienie postępowania sądowoadministracyjnego należy wnieść w ciągu 3 miesięcy. Termin ten upłynie 8 marca 2021 r.
Podatnicy – wierzyciele, którzy dotychczas nie skorzystali z ulgi na złe długi, opierając się na brzmieniu polskich przepisów, mogą obecnie skorzystać z tej ulgi poprzez korektę deklaracji.