Aktualności
Powrót22/10/2019
Urząd skarbowy powinien oddać VAT w terminie
Przedsiębiorca założył firmę ponad dwadzieścia lat temu. Zajmuje się eksportem i regularnie występuje o zwrot VAT. Wszystkie kontrole, przeprowadzone przez urząd skarbowy nie wykazały najmniejszych uchybień. Jednak dwa lata temu urząd skarbowy wstrzymał zwrot, co spowodowało załamanie firmy. Postanowienie o przedłużeniu terminu było uzasadnione koniecznością przeprowadzenia wnikliwej oceny danych wskazanych w VAT-7.
Podatnik składał skargi do sądu. Wydano pięć wyroków, w tym dwa prawomocne, uchylające postanowienie organu skarbowego. W dwóch orzeczeniach, na podstawie art. 87 ust. 2 i 6 ustawy o VAT stwierdzono, że postanowienie o przedłużeniu zwrotu zostało wydane już po terminie. Oznacza to, że przedłużenie jest nieskuteczne. Jednak urząd skarbowy wydaje kolejne postanowienie o przedłużeniu terminów.
Jak podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 20 marca 2019 r., sygn. akt I FSK 114/19, odroczenie zwrotu VAT powinno być należycie i wyczerpująco uzasadnione, tak by nie było wątpliwości, że rzeczywiście istnieje konieczność przeprowadzenia dodatkowej weryfikacji.
Urząd skarbowy ma prawo zweryfikować czy to, co zostało wykazane w ewidencjach i deklaracjach, jest zgodne z rzeczywistością. Z ustawy o VAT wynika, że weryfikacja zasadności zwrotu podatku może odbywać się w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej lub postępowania podatkowego. Może obejmować sprawdzanie rozliczenia podatnika oraz jego kontrahentów.