Aktualności
Powrót18/07/2019
Wyrok TSUE w sprawie ulgi za złe długi
Wyrok TSUE z 8 maja 2019 r. w sprawie C-127/18 ma duże znaczenie dla podatników działających w Polsce, mimo że dotyczył sprawy w Czechach. Zdaniem ekspertów, polskie przepisy zezwalające na obniżenie podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, w przypadku gdy kontrahent uchyla się od płatności są podobne do czeskich.
Zarówno polskie jak i czeskie prawo, uniemożliwiało korektę podatku w sytuacji, gdy dłużnik przestał być podatnikiem VAT.
W wyroku czytamy: “Biorąc powyższe pod uwagę, na postawione pytania należy odpowiedzieć, iż art. 90 dyrektywy 2006/112 należy interpretować w ten sposób, że stoi on na przeszkodzie przepisom krajowym, takim jak rozpatrywane w postępowaniu głównym, które przewidują, że podatnik nie może dokonać korekty podstawy opodatkowania VAT w przypadku całkowitego lub częściowego niewywiązania się z płatności przez dłużnika kwoty należnej z tytułu transakcji podlegającej temu podatkowi, jeżeli dłużnik ten nie jest już podatnikiem VAT.”.
Z powyższego wynika, że możliwość korekty u wierzyciela podstawy opodatkowania oraz podatku należnego z tytułu niezapłaconej przez nabywcę faktury nie może być zależna od prawnopodatkowego statusu dłużnika.