Aktualności
Powrót03/07/2019
Firmowy samochód bez prowadzenia ewidencji
Od 1 stycznia 2019 r. możliwość odliczenia wydatków na używanie firmowego auta mocno ograniczają przepisy. Dyrektor KIS wyjaśnił w interpretacji z 10 czerwca 2019 r. (0112-KDIL3-3.4011.138.2019.2.AA) jakie warunki trzeba spełnić, żeby odliczyć koszty uzyskania przychodu bez limitu .
Przedsiębiorca, który od 2017 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu szkoleń zawodowych i świadczeniu usług księgowych wystąpił z pytaniem w tej sprawie. Od 2019 r. jego dochody są opodatkowane podatkiem liniowym. Na potrzeby firmy wykorzystuję samochód osobowy o wartości 16 tys. zł., do celów prywatnych używa inny samochód. Wnioskodawca nie jest czynnym podatnikiem VAT. Zgłosił się z zapytaniem czy może odliczyć 100% wydatków związanych z eksploatacją i użytkowaniem samochodu, jeśli nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji dla celów VAT. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że takie rozwiązanie jest prawidłowe.
Z nowych regulacji wynika, że do art. 23 ust. 1 dodany został pkt. 46a, zgodnie z którym: wszelkie wydatki związane z korzystaniem z auta, które służy do celów firmowych i prywatnych, można odliczyć 75%. Jeżeli jest prowadzona ewidencja, która potwierdza, że samochód wykorzystuje się tylko do celów służbowych, można zaliczyć 100% wydatków.
Zgodnie z art. 23 ust. 5f ustawy o PIT, w przypadku nieprowadzenia przez podatnika ewidencji, o której mowa w art. 86a ust. 4 ustawy o VAT, uznaje się, że samochód jest wykorzystywany również do celów osobistych. Przepis ten nie stosuje się, jeżeli podatnik nie jest obowiązany do prowadzenia takiej ewidencji, z wyjątkiem art. 86a ust. 5 pkt. 2 lit. a ustawy o VAT. Z tego wynika, że podatnik nie musi prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu, jeżeli na podstawie o VAT nie jest zobowiązany do jej prowadzenia.
Skoro wnioskodawca wykorzystuje samochód wyłącznie w celach firmowych, przy czym nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT, nie musi prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu i może zaliczyć 100% wydatków związanych z eksploatacją samochodu do kosztów uzyskania przychodów.