Aktualności
Powrót28/06/2019
Fiskus ma obowiązek ustalić PKWiU w interpretacji
Z odmową wydania interpretacji indywidualnej spotkała się spółka produkująca kluski. Produkowane przez nią wyroby składają się głównie z mąki i są gotowe do zjedzenia po trzech minutach podgrzewania na parze, dlatego spółka uznała je za gotowe posiłki i dania na bazie wyrobów mącznych (PKWiU 10.85.14.0) albo jako makarony, pierogi i podobne wyroby mączne (PKWiU 10.73.11.0). Spółka była zdania, że ma prawo do zastosowania 5 % stawki VAT.
Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdził, że produkt nie może być klasyfikowany do dwóch ugrupowań PKWiU jednocześnie i odmówił wydania interpretacji.
Jednak w sądach spółka wygrała w obu instancjach. WSA zwrócił uwagę na rozbieżność w orzecznictwie, czy kwalifikacja PKWiU może być przedmiotem interpretacji indywidualnej. Zaznaczył jednocześnie, że organ skarbowy ma obowiązek podjęcia się klasyfikacji statystycznej.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 czerwca 2019 r., (sygn. akt I FSK 1077/17) potwierdził zdanie WSA. Wyjaśniono, że w postępowaniu o wydanie interpretacji organ musi rozpoznać także kwestię związaną z klasyfikacją towaru lub usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU, bo jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi na pytanie o opodatkowanie.