Aktualności
Powrót15/01/2019
Zapłata podatku CIT od odszkodowania
Sprawa dotyczyła spółki, której budynek, maszyny i urządzenia zostały zniszczone w pożarze. Budynek oraz sprzęty były ubezpieczone. Umowa z ubezpieczycielem zakładała, że odszkodowanie będzie stanowić zwrot wydatków poniesionych przez spółkę na odbudowę fabryki. Spółka była zdania, że od tak ustalonego odszkodowania nie musi płacić podatku CIT. Zdaniem spółki, w jej przypadku zastosowanie znajdzie art. 12 ust. 4 pkt 6a CIT.
Ze stanowiskiem spółki nie zgodził się dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu. Stwierdził, że przepis na który powołuje się spółka, nie znajdzie w przedmiotowej sprawie zastosowania. Wyjaśnił, że odszkodowanie nie jest zwrotem poniesionych wydatków, tylko wykonaniem umowy ubezpieczenia. Natomiast odkupione maszyny, urządzenia i odbudowany budynek będą mogły być amortyzowane.
Interpretację spółka zaskarżyła do sądu. Podkreślała, że jeśli odszkodowanie zostanie pomniejszone o podatek, to nie zostanie zrealizowany jego cel, jakim jest pełne wyrównanie szkody. Uważała, że w ten sposób organ podatkowy uniemożliwi jej odtworzenie zniszczonej fabryki. Pieniądze z polisy nie są zwrotem wydatku, tylko rekompensatą za szkodę.
Spółka przegrała jednak w sądach obu instancji. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że zwrot z ubezpieczenia jest konsekwencją szkody, która powstała przed wydatkiem na odtworzenie majątku, i nie można tych wydarzeń łączyć w ramach wykładni tego samego przepisu. W przypadku pomniejszenia odszkodowania o podatek sąd wskazał, że ubytek w tym zakresie został spółce zrekompensowany przez możliwość ujęcia zniszczonych środków trwałych w kosztach podatkowych – w części w formie amortyzacji, a w części jako straty z tytułu ich likwidacji. Dodatkowo Sąd zaznaczył, że nowe, odkupione środki trwałe spółka też będzie mogła w przyszłości amortyzować.