Aktualności
Powrót08/01/2019
Wyjątki od exit tax – odpowiedź wiceministra Finansów na interpelację
Zgodnie z wprowadzonym do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 30da, stawka podatku exit tax wynosi odpowiednio 19 lub 3 % majątku, w zależności od tego, czy ustalana jest wartość podatkowa składnika majątku. Opodatkowaniu temu podlega przeniesienie aktywów poza granicę kraju, w wyniku którego Polska w całości albo w części traci prawo do opodatkowania dochodów ze zbycia tego składnika majątku. Z nowym podatkiem wiąże się też zmiana rezydencji podatkowej przez podatnika podlegającego w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, w wyniku której Polska traci prawo do opodatkowania aktywów finansowych.
Zgodnie z art.30 db ust.1 ustawy o PIT, przepisów o podatku od dochodów z niezrealizowanych zysków nie stosuje się, jeżeli łączna wartość rynkowa przenoszonych składników majątku nie przekracza kwoty 4 000 000 zł.
W interpelacji posłanka zadała pytania, czy wyłączenie określone w art. 30db ust. 1 ustawy dotyczy wyłącznie przeniesienia składnika majątku, czy również zmiany rezydencji podatkowej, oraz czy wyjazd polskiego inżyniera lub dyrektora do pracy za granicę, może rodzić po jego stronie obowiązek zapłaty podatku np. od posiadanych akcji czy tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych.
W odpowiedzi wiceminister finansów wskazał, że jeżeli łączna wartość przenoszonych aktywów podatnika nie przekroczy kwoty 4 mln zł, to zarówno w przypadku przeniesienia składników majątku, jak i zmiany rezydencji podatkowej, nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku dochodowego z niezrealizowanych zysków.