Aktualności
Powrót18/12/2018
Dostawa lokali w akademiku a preferencyjna stawka VAT
Sprawa dotyczyła spółki, która planuje wybudować budynek usługowy w postaci domu studenckiego wraz z częścią handlową oraz niezbędną infrastrukturą. Projekt zakłada, że w domu studenckim znajdzie się dwupoziomowy garaż podziemny, parter o funkcji usługowej oraz lokale mieszkalne. Na lokale mieszkalne składać się będą jeden lub dwa pokoje, przedpokój, kuchnia lub aneks kuchenny, łazienka oraz schowek. Każdy z lokali będzie wydzielony stałymi ścianami oraz będzie posiadał odrębne wejście. Spółka planuje, że powierzchnia żadnego z lokali nie przekroczy 15om2. Inwestycja ma zostać zlokalizowana na terenie oznaczonym w planie zagospodarowania przestrzennego jako obszar usług publicznych z przeznaczeniem terenu pod obiekty oświaty, kultury, ochrony zdrowia, opieki społecznej. Spółka posiada interpretacje Urzędu Miasta, zgodnie z którą planowana nieruchomość została zakwalifikowana jako budynek zbiorowego zamieszkania (PKOB 113).
Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem czy dostawa wybudowanych przez nią samodzielnych lokali mieszkalnych w domu studenckim, będzie korzystała z preferencyjnej stawki VAT w wysokości 8 %. Spółka była zdania, że dostawa lokali mieszkalnych zlokalizowanych w domu studenckim spełnia definicję budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, więc zastosowanie znajdzie 8 % stawka VAT.
Dyrektor KIS potwierdził stanowisko spółki. W uzasadnieniu wskazał, że dla przedmiotowej sprawy istotne jest prawidłowe zaklasyfikowanie obiektu według PKOB.