Aktualności
Powrót27/11/2018
Wydatki gastronomiczne a koszt uzyskania przychodu
Sprawa dotyczyła spółki, która prowadzi działalność w całej Polsce, w oddziałach ulokowanych w różnych miastach, przy wykorzystaniu pracy pracowników (umowy o pracę) oraz współpracowników (umowy o współpracy B2B). Aby zrealizować cele strategiczne spółka ma organizować m.in. spotkania integracyjne, połączone z wyjazdem i zorganizowanym przez spółkę programem wspólnego spędzenia czasu. Spółka wskazała, że mają one wpływać na wzmocnienie pozytywnych relacji i zwiększenie identyfikacji zespołu, motywacji do wydajnej pracy oraz wzmocnienie lojalności. Spółka tłumaczyła, że wszystkie te działania wpływają na podniesienie efektywności pracy i lepszą skuteczność, a to z kolei na polepszenie wyników finansowych firmy.
Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów faktycznie poniesione wydatki, związane z organizacją i uczestnictwem w spotkaniach integracyjnych. Organ podatkowy potwierdził takie prawo w zakresie wydatków dotyczących pracowników, ale uznał, że wydatki związane z uczestnictwem w spotkaniach o charakterze integracyjnym osób, które świadczą na rzecz spółki usługi w ramach prowadzonej działalności (umowy o współpracy B2B), nie mogą być kosztem.
Spółka zaskarżyła interpretację i wygrała. WSA w Rzeszowie uchylił stanowisko organu podatkowego. Sąd wskazał, że spór w sprawie dotyczy tego, czy wydatki na usługi gastronomiczne na spotkaniach integracyjnych na rzecz współpracowników należy kwalifikować jako koszty reprezentacji. Odwołując się do orzecznictwa NSA, Sąd wskazał, że konieczne jest analizowanie każdego przypadku odrębnie, zależnie od okoliczności. Tymczasem organ podatkowy pominął całkowicie okoliczności wskazane we wniosku, takie jak specyficzny charakter organizowania współpracy w spółce, w tym tworzenie zespołów mieszanych, pracowników i współpracowników, dla realizacji poszczególnych zadań, organizowanie spotkań wspólnych dla obu grup oraz charakter i rodzaj tych spotkań.
Dodatkowo WSA zaznaczył, że nie każdy wydatek na zakup usługi gastronomicznej należy kwalifikować do kosztów reprezentacji, które podlegają wyłączeniu z kosztów podatkowych.