Aktualności
Powrót19/09/2018
Nowe podatkowe grupy kapitałowe a dokumentowanie handlu z firmami powiązanymi
Posłanki, które zadały pytanie nawiązały do sytuacji, gdy co najmniej dwie spółki zawiązują podatkową grupę kapitałową (PGK), w celu optymalizacji rozliczeń z organem podatkowym. Podatnikiem podatku dochodowego zostaje wtedy z mocy prawa nowa PGK. Potwierdza to art 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zarówno z przepisów, jak i orzecznictwa wynika również, że to grupa kapitałowa, a nie jej członkowie, musi sporządzać dokumentację cen transferowych przy transakcjach z podmiotami powiązanymi.
Obowiązek ten dotyczy jedynie sytuacji, gdy przekroczone zostaną dwa limity określone w ustawie o CIT. Po pierwsze, musi chodzić o szczególnie istotne transakcje, a po drugie, przychody lub koszty w rozumieniu ustawy o rachunkowości za ubiegły rok muszą być wyższe niż co najmniej 2 mln euro. W takiej sytuacji podatnik, np. PGK, sporządza dokumentację lokalną. Jeśli limit przychodów lub kosztów będzie wyższy niż 10 mln euro, to taka dokumentacja musi też zawierać analizę cen porównawczych, a po przekroczeniu 20 mln euro należy sporządzić dokumentację grupową.
Posłanki zauważyły, że wszystkie te limity odnoszą się do poziomu przychodów lub kosztów za ubiegły rok. Skoro obowiązki ciążą na PGK, a nie na spółkach wchodzących w jej skład, a nowe grupy kapitałowe nie mają jak zebrać danych, to będą mieć problem z prawidłowym rozliczeniem .
Wiceminister wskazał jednak, że także nowe PGK muszą sporządzać analizy cen porównawczych i dokumentacje grupowe. Przytoczył art 9a ust. 1b ustawy o CIT, z którego wynika, że podatnicy rozpoczynający działalność muszą dokumentować szczególnie istotne transakcje z podmiotami powiązanymi już od następnego miesiąca po tym, gdy ich przychody lub koszty przekroczą 2 mln euro. Ta sama zasada dotyczy też limitów dla analizy cen porównawczych i dokumentacji grupowych.