Aktualności
Powrót28/08/2018
Uczestnictwo w kosztach wspólnego przedsięwzięcia a VAT
Sprawa dotyczyła banku, który zawarł z pośrednikiem kredytowym porozumienie do umowy o współpracy. Porozumienie to dotyczyło zobowiązania banku oraz pośrednika do wspólnego podejmowania działań, które miały na celu zwiększyć efektywność sprzedaży produktów bankowych. W ramach współpracy bank ma przygotować promocyjną ofertę kredytu bankowego. Bank oraz pośrednik będą uzyskiwać przychody z tytułu prowizji. Ponadto strony postanowiły, że pośrednik zobowiązany będzie do uczestniczenia w kosztach banku związanych z udzieleniem kredytów na warunkach oferty promocyjnej. Kwota partycypacji pośrednika ma być liczona jako procent wartości netto udzielonych przez pośrednika w danym miesiącu kredytów.
W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym bank zwrócił się z pytaniem do organu podatkowego, czy kwora partycypacji pośrednika w kosztach banku związanych z udzieleniem kredytów na warunkach oferty promocyjnej może być udokumentowana przez bank na podstawie noty obciążeniowej. Zdaniem banku jest taka możliwość z uwagi na fakt, że opisana w stanie faktycznym propozycja współpracy wypełnia znamiona uznania jej za wspólne przedsięwzięcie biznesowe, a nie za wzajemne świadczenie usług.
Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem banku. Bank wniósł skargę do WSA w tej sprawie. WSA w Warszawie w wyroku z 22 listopada 2017 r. (sygn. III SA/Wa 3799/16) potwierdził stanowisko banku, i tym samym uchylił zaskarżoną interpretację.