Aktualności
Powrót12/04/2018
Wyrok w sprawie obniżonej stawki VAT dla McDonald’s
Sprawa dotyczyła jednego z franczyzobiorców McDonald’s z Gdańska. Zgodnie z wyrokiem, gdański franczyzobiorca McDonald's będzie musiał zapłacić wstecz zaległy podatkiem będący różnicą pomiędzy 5 a 8 procentową stawką. Wyrok ten może jednak nieść konsekwencje dla całej branży serwującej szybkie dania. Dla konsumenta z kolei może to oznaczać wzrost cen.
Sąd stwierdził, że stawka 5 procentowa mogła być stosowana tylko w przypadku sprzedaży dań na wynos. Uzasadniając sąd wskazał, że od 2016 r. obowiązuje stawka 8 % w odniesieniu do dań podawanych i spożywanych w barach szybkiej obsługi.
Do tej pory sądy wydawały sprzeczne orzeczenia w tej sprawie. Część wyroków była na korzyść firm, inne wręcz przeciwnie. Wyrok wydany w tej sprawie będzie stanowił drogowskaz dla sędziów wydających wyroki w podobnych sprawach.
Stawka 5-proc. na dania gotowe obowiązuje od 2011 r. i pojawiła się, jako „rekompensata” za podwyżki w VAT (z 22 proc. do 23 i z 7 proc. do 8 proc.). Co do zasady 5-proc. podatek dotyczy „dostawy gotowych posiłków i dań”, a 8-procentowy – „usług związanych z wyżywieniem”. W 2016 r. resort finansów w interpretacji ogólnej stwierdził, że lokale fast food nie dostarczają „gotowych towarów” (ze stawką 5 proc.), tylko świadczą usługę gastronomiczną, w rezultacie powinny płacić 8 proc. VAT. Ponadto stwierdzono również, że wielu przedsiębiorców błędnie klasyfikowało wykonywane czynności pod kątem Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). W rezultacie skarbówka domaga się od firm dopłaty różnicy w VAT (3 pkt proc.) za poprzednie lata.
Resort finansów zapewnia, że prowadzi prace nad nowym sposobem identyfikacji towarów i usług m.in. na potrzeby określenia zakresu stosowania obniżonych stawek podatku VAT. W ramach przygotowywanych w tym zakresie zmian w przepisach VAT planowane jest również uproszczenie systemu stawek i ich racjonalizacja.