Aktualności
Powrót12/10/2017
Wycieczka integracyjna a powstanie przychodu u pracownika
Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 lipca 2014 r. (K7/13) za przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 i art. 11 ust. 1 ustawy o PIT mogą zostać uznane świadczenia, które: zostały spełnione za zgodą pracownika, a więc takie w których wziął udział dobrowolnie; zostały one spełnione w jego interesie i przyniosły mu korzyść, taką jak powiększenie aktywów czy uniknięcie wydatku; korzyść osiągnięta przez podatnika jest indywidualna, tzn. nie jest dostępna dla wszystkich podmiotów, ale przypisana indywidualnemu pracownikowi.
Jak orzekł TK, powyższe warunki nie są spełnione, gdy pracodawca proponuje pracownikowi udział w spotkaniach integracyjnych czy szkoleniowych. W przypadku, gdy pracownik bierze udział w szkoleniu konferencji czy imprezie integracyjnej dobrowolnie, to po jego stronie nie pojawia się korzyść, w związku z czym nie uzyskuje on żadnego przychodu. Takie stanowisko potwierdza również NSA w wyroku z dnia 17 listopada 2015 r. (sygn. akt II FSK2393/13).
Wyrok TK odnosi się również do byłych pracowników (emerytów), którzy biorą udział w takich wyjazdach. Oni również nie będą mieli z tego tytułu przychodu, gdyż nie wystąpi po ich stronie żadne przysporzenie majątkowe.
Powyższe stanowisko potwierdzają również organy podatkowe w stosunku do członków rodzin biorących udział w takich imprezach integracyjnych.