Aktualności
Powrót26/07/2018
Brak podatku od darowizn w przypadku jednoznacznych wskazań dotyczących rozdysponowania darowizny
Wystarczy tylko, by darczyńca wyraźnie wskazał, na co obdarowany ma wydać darowaną sumę. Gdy organ podatkowy zobaczy taki zapis, będzie musiał zrezygnować z poboru podatku. Możliwość nie płacenia podatku znajdzie również zastosowanie w sytuacji, gdy urząd skarbowy nie zostanie powiadomiony o otrzymanej darowiźnie.
Sprawa dotyczyła podatniczki, która zgodnie z zaleceniami matki połowę darowanych pieniędzy – 200 tys. zł- przekazała swojemu mężowi. Za kolejne 200 tys. kupiła mieszkanie. W sądzie pokazała dowód przelewu pieniędzy na konto męża oraz akt notarialny zakupu mieszkania. Fiskus w Poznaniu przyznał, że od pieniędzy przekazanych mężowi podatniczka nie musi płacić podatku. Ale musi go zapłacić od darowizny przekazanej na mieszkanie.
Zdaniem organu skarbowego, kupując mieszkanie, nie zmniejszyła darowanego majątku, tylko zamieniła pieniądze na mieszkanie.
NSA uznał, że interpretacja urzędu skarbowego wynika jedynie z tego, że urząd obawia się zmniejszenia dochodów budżetu państwa. NSA przyznał, że nie trzeba płacić podatku, gdy jest jasne polecenie, na co obdarowany ma wydać pieniądze. Nie ma znaczenia, czy takie polecenie dostanie ktoś z najbliższej rodziny, czy obca osoba.