Aktualności
Powrót23/10/2018
Brak połączenia a możliwość odliczenia VAT
Wyrok dotyczył rozliczeń przewoźnika lotniczego w Irlandii, jednak może mieć duże znaczenie dla polskich podatników. Ryanair próbował przejąć w 2006 r. irlandzkiego przewoźnika. Do przejęcia ostatecznie nie doszło z uwagi na przepisy prawa konkurencji, ale Ryanair poniósł już znaczące koszty doradztwa i innych usług związanych z planowanym przejęciem. Gdy odliczył VAT wynikający z otrzymanych faktur, spotkało się to ze sprzeciwem irlandzkich organów podatkowych.
W przedmiotowym sporze powstało pytanie, czy wykładnia TSUE dotycząca spółek holdingowych ma zastosowanie również w sprawie Ryanaira, który chciał przejąć konkurenta. Sprawa ta nie dotyczyła bowiem holdingu, ale przedsiębiorstwa prowadzącego działalność operacyjną.
TSUE orzekł, że w tej sytuacji nie mają zastosowania jego wcześniejsze orzeczenia dotyczące nabywania akcji i udziałów. TSUE przypomniał, że prawo do odliczenia VAT trwa, nawet jeżeli planowana działalność gospodarcza nie została później zrealizowana, a co za tym idzie, nie zaowocowała transakcjami podlegającymi opodatkowaniu. Trybunał dodał również, że podatnik może w niektórych przypadkach odliczyć VAT, nawet gdy nie ma bezpośredniego i ścisłego związku pomiędzy zakupem a czynnościami opodatkowanymi. Dotyczy to kosztów ogólnych podatnika, które ostatecznie przekładają się na cenę dostarczanych towarów i świadczonych usług. W takiej sytuacji uważa się, że zachowują one bezpośredni i ścisły związek z całą działalnością gospodarczą podatnika. Trybunał wskazał, że w przedmiotowej sprawie poniesione przez Ryanaira wydatki zachowują bezpośredni i ścisły związek z całością działalności gospodarczej spółki, a w konsekwencji należą do jej kosztów ogólnych. Wynika z tego, że spółka mogła w pełni odliczyć podatek naliczony w ich cenie.
Trybunał zastrzegł jednak, że w każdej takiej sytuacji przyczyną poniesienia wydatków musi być planowana działalność gospodarcza.