Aktualności
Powrót31/07/2018
Brak wpływu służebności na obniżenie PCC przy zakupie lokalu
Sprawa dotyczyła osoby fizycznej, która zamierza kupić mieszkanie z rynku wtórnego od osoby niespokrewnionej. W chwili sprzedaży mieszkanie będzie obciążone nieodpłatną służebnością na rzecz sprzedającej. Z uwagi na ten fakt cena, którą nabywca uzgodnił ze sprzedawcą w umowie, jest znacznie niższa od ceny rynkowej mieszkania. Podatnik zamierza uiścić PCC z tytułu nabycia mieszkania od kwoty ustalonej poprzez pomniejszenie ceny rynkowej lokalu o wartość służebności mieszkania wyliczonej według przepisu art. 13 ustawy o podatku od spadków i darowizn. W związku z tym podatnik zadał pytanie, czy ustalenie na potrzeby PCC innej kwoty niż cena wpisana w umowie sprzedaży jest dopuszczalne.
Podatnik był zdania, że podstawa obliczenia PCC nie musi być tożsama z ceną nieruchomości wskazaną przez strony w akcie notarialnym, a obniżenie wartości mieszkania na potrzeby wyliczenia należnego PCC o istniejącą służebność jest działaniem zgodnym z prawem.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się ze stanowiskiem podatnika. Wskazał, że z art. 6 ust. 1 ustawy o PCC wynika, iż podstawę opodatkowania stanowi nie cena, a wartość rynkowa rzeczy. Podkreślił również, że ustawa o PCC nie zawiera odwołania do przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, ani regulacji przewidujących możliwość odliczenia od wartości nieruchomości wartości obciążającej lokal służebności. Przeciwnie, z art. 6 ust. 2 wynika, że od wartości rynkowej nie odlicza się długów i ciężarów. Ustawa o PCC nie wiąże podstawy opodatkowania i wysokości podatku z ceną, lecz z wartością nieruchomości. Nie ma zatem przeciwwskazań do uiszczenia podatku od wartości nieruchomości, która będzie inna niż cena nieruchomości ustalona w umowie sprzedaży.