Aktualności
Powrót20/03/2019
Brak zapłaty nie pozwala na przesunięcie VAT
Sprawa dotyczyła zakładu oczyszczania miasta, który świadczy usługi utrzymania czystości i porządku. Realizuje zadania własne gminy takie jak np.: pozbywanie się błota, śniegu, lodu i odpadów z ulic, placów, chodników i przystanków komunikacyjnych, utrzymanie terenów zielonych. Spór w przedmiotowej sprawie toczył się wokół tego, jak rozliczyć VAT od tych usług. Umowa na ich świadczenie została zawarta na rok (od kwietnia 2015 r. do kwietnia 2016 r.). Rozliczenie finansowe również miało nastąpić po roku. Na ten cel w budżecie miasta przewidzianym na 2016 r. była zabezpieczona kwota do 5,5 mln zł. Usługi te były świadczone doraźnie, w zależności od potrzeb np. pory roku, warunków atmosferycznych. Były one odbierane co miesiąc na podstawie cząstkowych protokołów odbioru. Z końcem roku protokoły te miały być zebrane w jeden zbiorczy, który byłby podstawą do wypłaty wynagrodzenia.
Zakład był zdania, że obowiązek podatkowy powstanie dopiero z chwilą zakończenia wykonywania całościowej usługi, tj. w kwietniu 2016 r. Nie zgodził się z tym dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Stwierdził, że niezależnie od tego, kiedy wynagrodzenie zostanie wypłacone i niezależnie od tego, w jaki sposób zostanie wyliczona jego wielkość, obowiązek podatkowy powstanie z upływem każdego okresu, w którym będą one świadczone i za który okres będą dokonywane rozliczenia. Organ podatkowy zaznaczył, że są to usługi ciągłe i ma do nich zastosowanie art. 19a ust. 3 ustawy o VAT.
Stanowisko organu podatkowego potwierdził WSA w Gliwicach. Sąd wskazał. że w przedmiotowej sprawie wystąpi usługa kompleksowa składająca się z wielu różnych czynności, które powinny być rozliczane na podstawie miesięcznych protokołów częściowego odbioru. Stanowisko organu podatkowego ostatecznie potwierdził również Naczelny Sąd Administracyjny. Sędzia stwierdził, że obowiązek podatkowy powstaje co miesiąc na podstawie częściowych protokołów odbioru robót. Dodatkowo zaznaczył, że podstawą rozliczenia podatku nie jest kwestia zapłaty, tylko wykonania robót.