Aktualności
Powrót09/08/2019
Elementy rusztowań nie są środkiem trwałym
Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpiła spółka zajmująca się wynajmem wyposażenia budowlanego m.in. rusztowań i szalunków budowlanych. Spółka nabywa od dostawców poszczególne elementy rusztowań i szalunków budowlanych, których wartość wynosi z reguły nie przekracza 3500 zł. Całkowita wartość nabywanego jednorazowo wyposażenia sumując poszczególne elementy wynosi z reguły od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Spółka zaznaczyła, że nie wydzierżawia rusztowania jako kompletnej konstrukcji. Za każdym razem składa się ona z różnej ilości poszczególnych elementów. Spółka wystąpiła z pytaniem czy wydatki poniesione na nabycie elementów rusztowań i szalunków stanowią koszty uzyskania przychodów potrącalne w dacie ich poniesienia.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że gdy wartość początkowa danego kompletu nie przekraczała 3500 zł, to podatnik ma możliwość wyboru, tj. wydatki zaliczyć bezpośrednio do kosztów, ewentualnie uznania go za środek trwały i dokonywania jednorazowej amortyzacji bądź dokonywania odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h 16m ustawy o CIT.
Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że poszczególne elementy rusztowań i szalunków nie mogą stanowić środka trwałego, bo każde z osobna nie są zdatne do samodzielnego wykorzystania. W ocenie sądu w opisanym stanie faktycznym jest to zbiór odrębnych rzeczy. Fiskus nie ma racji, że jest to całość, którą można uznać za środek trwały.