Aktualności
Powrót09/08/2020
Faktury korygujące – uproszczenia
Zgodnie z interpretacją indywidualną otrzymane w formie elektronicznej i przechowywane w tej formie potwierdzenie wysyłki korekty faktury jest wystarczającym dowodem, który uprawnia do obniżenia podstawy opodatkowania. Dyrektor KIS potwierdził także, że w przypadku braku otrzymania elektronicznego potwierdzenia odbioru faktury korygującej od kontrahentów, wystarczy samo posiadanie elektronicznego potwierdzenia doręczenia faktury korygującej na dedykowaną skrzynkę mailową kontrahenta wskazaną w umowie pomiędzy stronami na wymianę faktur w formie elektronicznej.
Ponadto samo posiadanie potwierdzenia dokonania zwrotu na rachunek bankowy odbiorcy kwoty wynikającej z faktury korekty bądź wyciągu z rachunku bankowego, z którego wynika, że kontrahent dokonał potrącenia kwoty wynikającej z faktury korekty, wystarczy do skorygowania rozliczeń i obniżenia VAT.
Prawo do obniżenia podstawy opodatkowania może nastąpić nie wcześniej, niż w deklaracji składanej za okres rozliczeniowy, w którym podatnik spełni warunek podjęcia udokumentowanej próby doręczenia faktury korygującej oraz będzie posiadać stosowną dokumentację, z której będzie wynikało, że kontrahent jest świadomy o realizacji transakcji zgodnie z warunkami określonymi na fakturze korygującej, m.in. wyciąg bankowy, z którego wynika potrącenie lub zwrot kwoty zawartej na określonej fakturze korygującej.