Aktualności
Powrót25/07/2019
Koszty wartości nieściągalnej w kwocie netto
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną grupy, która spierała się z Dyrektorem Krajowej Informacji Skarbowej odnośnie sposobu rozliczania kosztów przy nieściągalnych i umorzonych wierzytelnościach.
W związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez należące do Grupy spółki zawierane są umowy z kontrahentami. Zdarza się, że faktury, które wystawiła spółka nie są uregulowane przez kontrahentów i czasem są uznane za nieściągalne. Grupa zgłosiła się z zapytaniem czy do kosztów podatkowych może zaliczyć wartość wierzytelności w kwocie brutto.
Dyrektor KIS stanął na stanowisku, iż jest to niemożliwe. Zdanie Dyrektora podzielił najpierw Wojewódzki Sąd Administracyjny, a następnie Naczelny Sąd Administracyjny. Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o CIT należny VAT nie stanowi przychodu podatkowego. W związku z tym przychód należny stanowi kwota netto. Opisane we wniosku Grupy wierzytelności uprzednio zostały zarachowane jako przychody należne w kwocie netto z pominięciem należnego VAT, to te same wierzytelności odpisane jako nieściągalne bądź umorzone będą stanowiły koszty uzyskania przychodów również w kwocie netto. Zdaniem organów rozpoznanie kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT może być dokonane jedynie w kwocie netto wierzytelności.