Aktualności
Powrót19/11/2018
Mieszkanie od spółki dla menedżera nie zawsze z PIT
Sprawa dotyczyła obowiązków płatnika, w zakresie udostępnianych członkom zarządu mieszkań służbowych. Spółka w celu ograniczenia wydatków na noclegi w hotelach wynajęła mieszkanie dla celów służbowych. Może z niego korzystać członek zarządu na czas wykonywania obowiązków służbowych. Spółka zwróciła się pytaniem do organu podatkowego czy ciążą na niej obowiązki płatnika z tytułu nieodpłatnego udostępniania członkom zarządu wynajętego przez nią mieszkania służbowego.
Dyrektor KIS stwierdził, że tak. Wskazał, że pojęcie nieodpłatnego świadczenia dla celów podatkowych ma szeroki zakres i należy przez nie rozumieć te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne przysporzenie, mające konkretny wymiar finansowy. Zdaniem organu podatkowego, członek zarządu otrzyma nieodpłatne świadczenie, które należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście.
Spółka nie zgodziła się ze stanowiskiem organu podatkowego i zaskarżyła interpretację. WSA w Gliwicach uwzględnił skargę spółki. Sąd podkreślił, że w spornej sprawie udostępnienie wynajętego mieszkania członkowi zarządu leży wyłącznie w interesie spółki. Członkowie zarządu swoje potrzeby mieszkaniowe zaspokajają w innym miejscu i w inny sposób, a gdyby nie konieczność wywiązania się z obowiązków wynikających z umowy o świadczenie usług zarządzania nie mieliby powodu do ponoszenia kosztów wynajmu. Dodatkowo WSA dodał, że obowiązek zapewnienia prawidłowej organizacji zarządzania spółką nie może być utożsamiany tylko z zapewnieniem biurka, materiałów biurowych czy pokryciem kosztów eksploatacji samochodu służbowego bądź zużytej energii elektrycznej. Obowiązek ten należy analizować w kontekście konkretnych obowiązków i wynikających z nich korzyści dla spółki.