Aktualności
Powrót30/01/2018
Motywowanie pracowników poprzez przyznanie premii od zysku nie stanowi unikania opodatkowania
Przed zastosowaniem obowiązującej od 15 lipca 2016 r. klauzuli obejścia prawa, czyli przepisów umożliwiających zakwestionowanie transakcji dających podatkowe w podatku dochodowym korzyści powyżej 100 tys. zł rocznie, można uchronić się uzyskując opinię zabezpieczającą.
Pomimo tego, że organy podatkowe przez długi czas odmawiały wydania podatnikom takich gwarancji, szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał właśnie pierwszą opinię zabezpieczającą przed zastosowaniem klauzuli obejścia przepisów.
W opinii zabezpieczającej dotyczącej spółki, członka grupy kapitałowej, kierownik jednego ze sklepów podpisał umowę uczestnictwa w finansowym wyniku sklepu. Zawarcie umowy było uwarunkowane wpłatą na rachunek spółki określonej sumy pieniędzy, a wynagrodzenie wypłacane na jej podstawie uzależnione było od wyniku finansowego sklepu, porównywanego z innymi punktami handlowymi. Jednocześnie inwestor, który ponosił ryzyko nieosiągnięcia określonych wyników, zatrudniony był na umowie o pracę i pobierał comiesięczne wynagrodzenie. Wynagrodzenie kierownika spółka zamierzała rozliczać z umowy uczestnictwa tak jak przychód z kapitałów pieniężnych, co skutkowałoby naliczaniem 19% podatku zamiast 32%, naliczanego według skali od dochodów przekraczających 85 528 zł rocznie.
W wydanej opinii zabezpieczającej fiskus wskazał, że przyjęte rozwiązanie nie stanowi unikania opodatkowania pomimo niewątpliwego osiągnięcia korzyści podatkowej, bowiem ma ono uzasadnienie ekonomiczne i gospodarcze.
Stanowisko zaprezentowane przez organy podatkowe stanowi istotną wskazówkę na potrzeby konstruowania umów i stosowania różnych sposobów motywowania pracowników.