Aktualności
Powrót09/08/2018
Nowe uprawnienia dla skarbówki pozwalające na przeprowadzenie kontroli u każdego
Jedną ze zmian będzie wprowadzenie poszerzonej definicji „kontrahenta kontrolowanego”, czyli podmiotu, u którego organ podatkowy będzie mógł prowadzić kontrolę krzyżową. Obecnie kontrola krzyżowa może być przeprowadzona u wszystkich podmiotów uczestniczących w dostawie tego samego towaru lub tej samej usługi, będących zarówno dostawcami, jak i nabywcami biorącymi udział pośrednio lub bezpośrednio w dostawie towaru lub usługi.
Kolejna zmiana pozwoli urzędnikom rozpocząć kontrolę celno-skarbową nawet, gdy kontrolowany bądź osoby go reprezentujące są nieobecni w firmie. Taka możliwość nie jest uregulowana w obowiązującej ustawie o KAS.
Naczelnik urzędu celno-skarbowego będzie mógł prowadzić postępowania przygotowawcze w sprawach dotyczących wystawiania i posługiwania się „pustymi fakturami” oraz prób wyłudzenia zwrotów podatku VAT. Będzie mógł też wykonywać orzeczenia o przepadku przedmiotów.
Następna zmiana pozwoli organowi podatkowemu zidentyfikować posiadaczy podejrzanych rachunków bankowych. Dotyczy to kont, które są wykorzystywane do prowadzenia niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej lub pozyskiwania przychodów ze źródeł nieujawnionych. Zgodnie z projektem instytucje finansowe będą musiały podać imię i nazwisko, adres, telefon, adres e-mail posiadaczy takiego podejrzanego rachunku. W przypadku nie podania tych danych organ przewidział sankcję w wysokości 10 tysięcy złotych.
KAS bez składania pisemnego wniosku będzie mógł pozyskiwać informacje od różnych instytucji publicznych. Celem tej zmiany jest lepsza egzekucja niepodatkowych należności budżetowych, np. kar nakładanych na podstawie przepisów antyhazardowych.
Naczelnicy urzędów skarbowych zyskają dostęp do danych zgromadzonych w Systemie Informacji Schengen. Zyskają dostęp do danych dotyczących: osób, samochodów, statków wodnych, samolotów i kontenerów. Ma to ułatwić urzędom skarbowym pobór należności akcyzowych.
Ponadto KAS będzie mógł między innymi: ścigać osoby, które bezprawnie powołają się na wpływy w skarbówce, dokonywać kontroli celnoskarbowych na drogach i zatrzymywać np. odzież oraz tekstylia oraz wykrywać paliwo pochodzące z nieujawnionych źródeł i niespełniające odpowiednich norm jakościowych.
Obecnie projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej i innych ustaw znajduje się w konsultacjach publicznych.