Aktualności
Powrót21/10/2020
Objaśnienia Ministerstwa Finansów nie mogą nakładać na podatników obowiązków które nie wynikają z aktów normatywnych
We wniosku o interpretację wyjaśnił, że od 2014 r. prowadzi jednoosobową firmę zajmującą się m.in. wytwarzaniem oprogramowania. Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Od lipca 2018 r. ma umowę o świadczenie usług programistycznych ze spółką, na którą za pieniądze przenosi całość autorskich praw majątkowych do programu. W związku z tym chciałby zastosować 5% stawkę do dochodu z autorskiego prawa do programu komputerowego.
Podatnik tłumaczył, że z możliwości, które daje IP BOX, zamierza skorzystać już w zeznaniu za 2019 r. Zapewnił, że będzie posiadał specjalną ewidencję.
Organ podatkowy odmówił takiej możliwości. W jego ocenie stworzenie ewidencji w przyszłości tylko po to, aby wypełnić obowiązek nawet gdy umożliwia ona prawidłowe określenie podstawy opodatkowania stawką 5%, przekreśla prawo do preferencji.
WSA w Gdańsku nie wypowiedział się co do samej ewidencji, bowiem w jego ocenie organ podatkowy zamiast udzielić rzetelnej interpretacji z własnej inicjatywy dopytywał o nią podatnika, a całą interpretację oparł na tezie, którą wywnioskował z kontekstu wypowiedzi podatnika.
WSA w wyroku z dnia 23 września 2020 r., sygn. akt I SA/Gd 13/20 wyraźnie podkreślił, że żaden z przepisów nie określa formy spornej odrębnej ewidencji, ani nie narzuca podatnikom, w jakim czasie powinni ją przygotować. Natomiast objaśnienia Ministerstwa Finansów nie mają waloru normatywnego i nie mogą nakładać na podatników obowiązków niewynikających z aktów normatywnych.