Aktualności
Powrót04/07/2018
Obowiązek posiadania przez oddział zagranicznego przedsiębiorcy numeru NIP
Odmiennego zdania był WSA w Łodzi (wyrok z 18 października 2017 r., sygn. akt I SA/Łd 644/17). Sąd stwierdził, że oddział zagranicznej spółki, który nie jest podatnikiem żadnego podatku, a jedynie płatnikiem PIT i składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, nie musi posługiwać się odrębnym NIP.
Sprawa, do której ustosunkował się dyrektor KIS, dotyczyła niemieckiej spółki. Zarówno centrala, jak i jej stały oddział w Polsce wystąpiły o odrębne numery identyfikacji podatkowej. Oddział używał swojego NIP tylko po to, by potrącać zaliczki na PIT oraz składki ZUS. Dla wszystkich innych celów podatkowych, w tym również dla celów VAT, stosowany był NIP nadany niemieckiej centrali. Spółka była zdania, że numer oddziału jest niepotrzebny i że powinna do wszystkich celów używać jednego NIP, nadanego centrali. Tłumaczyła, że oddział nie ma odrębnej podmiotowości prawnej, a więc nie może występować samodzielnie w obrocie prawnym i być adresatem decyzji administracyjnych.
Spółka powołała się także na wyrok NSA z 18 marca 2011 r. i nieprawomocne orzeczenie łódzkiego WSA z 18 października 2017 r. (sygn. akt I SA/Łd 644/17). Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej był odmiennego zdania. Stwierdził, że oddział jest na „podstawie odrębnych ustaw" płatnikiem PIT i składki ZUS od wynagrodzeń swoich pracowników, co oznacza, że powinien posługiwać się on własnym numerem identyfikacji podatkowej, który jest odrębny od numeru centrali, w celu wykonania obowiązku płatnika. Organ wyjaśnił, że wyłącznie w tym celu NIP ten został mu nadany.