Aktualności
Powrót31/05/2019
Obowiązkowy split payment – projekt ustawy
Wśród założeń wynikających z opublikowanego projektu, najistotniejsze to:
-
obowiązek umieszczenia informacji na fakturze o stosowaniu obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności,
-
otwarcie rachunku bankowego w Polsce przez podmioty zagraniczne rozliczające za pomocą przelewów bankowych transakcje podlegające opodatkowaniu VAT w Polsce,
-
obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności objęte zostaną wybrane towary oraz usługi,
-
obowiązkowy split payment dotyczy wyłącznie transakcji dokonywanych pomiędzy podatnikami (B2B), które podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce i których wartość przekracza 15 000 zł.
Zgodnie z załącznikiem do projektu, mechanizm podzielonej płatności będzie stosowany w odniesieniu do 150 grup towarowych i usługowych określonych zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008 r. (m.in wyroby ze stali, metale szlachetne, metale kolorowe,węgiel,handel częściami do samochodów i motocykli, odpady, złom, surowce wtórne, elektronika – m.in.: procesory, smartfony, telefony, tablety, notebooki, laptopy, konsole do gier, tusze, tonery, dyski twarde,paliwa do napędu samochodów, oleje opałowe i smarowe,prawa do emisji gazów cieplarnianych,roboty budowlane).
W ustawie przewidziano również sankcje: brak umieszczenia w treści faktury informacji o podleganiu transakcji pod reżim podzielonej płatności, wystawca faktury może skutkować karą w wysokości równej 100% wartości podatku VAT wynikającej z takiej faktury; w przypadku braku zapłaty w reżimie podzielonej płatności, nabywca może otrzymać karę w wysokości równej 100% wartości podatku VAT wynikającej z takiej faktury; brak zapłaty w reżimie podzielonej płatności, skutkuje tym, że nabywca nie będzie uprawniony do uwzględnienia jako KUP kwoty danego wydatku (CIT/PIT), a osoba odpowiedzialna za wystąpienie takiej sytuacji podlegać będzie pod sankcje wynikające z kodeksu karnego skarbowego (do 720 stawek dziennych).
Kluczowe znaczenie w przypadku nowej ustawy będzie miało poprawne zidentyfikowanie transakcji objętych obowiązkowym split paymentem oraz poprawne ich oznaczenie i rozliczenie. W ustawie na uwagę zasługuje wiele nieprecyzyjnych ujęć (towarów z kategorii części do samochodów i motocykli poprzez referencję do kategorii PKWiU). Ich niezrozumienie może skutkować wysokimi sankcjami.