Aktualności
Powrót04/04/2018
Odsetki od kredytu konsolidacyjnego stanowią KUP
We wniosku Spółka zadała dwa pytania: czy koszty kredytu zaciągniętego w celu konsolidacji uprzednio zaciągniętych zobowiązań kredytowych, w części dotyczącej odsetek od tego kredytu, będą mogły zostać zaliczone przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodu oraz czy możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od zaciągniętego kredytu refinansującego, będzie podlegała ograniczeniom, w szczególności wynikającym z art. 16 lub z art. 15c ustawy o CIT w brzmieniu nadanym art. 2 Ustawy z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2017 r., poz. 2175; dalej jako: ustawa nowelizująca).
Organ podatkowy wydający interpretację (sygn. 0114-KDIP2-2.4010.295.2017.1.AM) uznał, iż odsetki od kredytu konsolidacyjnego opisanego w przedstawionym we wniosku opisie zdarzenia przyszłego, spełniają co do zasady przesłanki zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT i wykazują związek przyczynowo-skutkowy jak i gospodarczy pomiędzy ich zapłatą, a przychodami, jakie podatnik osiąga lub ma szansę osiągnąć. Organ zauważył, że kredyt konsolidacyjny nie będzie podlegał ograniczonym właściwym pożyczkom/kredytom głównym (pierwotnym), w szczególności w odniesieniu do przepisów dotyczących tzw. „niedostatecznej kapitalizacji” w brzmieniu określonym przepisami art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązującym przed 1 stycznia 2018 r. Natomiast, do odsetek od kredytu konsolidacyjnego będą miały zastosowanie przepisy ustawy o CIT w brzmieniu nadanym ustawą nowelizującą.
Ponadto, Dyrektor KIS zaznaczył, iż koszty finansowania dłużnego, tj. odsetki od kredytu konsolidacyjnego zaciągniętego w 2018 r. będą podlegały również innym, poza określonymi w znowelizowanym art. 15c ustawy o CIT, ograniczeniom na gruncie art. 16 powołanej ustawy w brzmieniu nadanym art. 2 ustawy nowelizującej, w szczególności art. 16 ust. 1 pkt 13e).