Aktualności
Powrót14/02/2018
Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości za grunt rolny, na którym rozpoczęto budowę
Według organów podatkowych już samo uzyskanie pozwolenia na budowę, lub też sam zakup działki z przeniesionym pozwoleniem budowlanym powoduje, że grunt jest wykorzystywany w związku z prowadzoną działalnością. Z takim podejściem nie zgodził się WSA w Gdańsku, który twierdzi, że dopiero rzeczywiste wykonanie na danym gruncie działań, które składają się na prowadzanie działalności gospodarczej sprawia, że powstanie obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości (wyrok z dnia 14 czerwca 2017 r., sygn. akt. I SA/Gd213/17).
Jeżeli grunt rolny jest przeznaczony pod zabudowę znaczenie ma także zmiana jego klasyfikacji oraz jego „odrolnienie”. Konieczne jest uzyskanie, przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę przez inwestora, zezwolenie na wyłączenie gruntu z produkcji rolnej.
W przypadku wykorzystywania przez inwestora tylko części gruntu rolnego w celu prowadzenia inwestycji budowlanej, to tylko w tej części podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Wynika to z wyroku WSA w Lublinie który orzekł, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają grunty, a nie działki (WSA w Lublinie wyrok z dnia 23 sierpnia 2017 r. sygn. akt. I SA/Lu 579/17).
Grunty rolne podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, według stawek właściwych dla przedsiębiorców od miesiąca następnego po miesiącu, w którym nastąpiło ich zajęcie.