Aktualności
Powrót19/10/2017
Opodatkowanie VAT usługi częściowo odpłatnej na rzecz pracownika
Zgodnie z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 12 października 2017 r. sygn. akt I SA/Łd 643/17 opodatkowaniu podlegają także świadczenia częściowo nieodpłatne na rzecz pracowników, a podstawą ich opodatkowania jest wartość rynkowa tych świadczeń.
W stanie faktycznym będącym przedmiotem rozstrzygnięcia podatnik na podstawie zapisów obowiązujących zakładowym układzie zbiorowym pracy, ustawy lub innych regulacji wewnętrznych oferował swoim pracownikom nabywane od podmiotów zewnętrznych usługi w postaci m.in. ponadstandardowych świadczeń medycznych, usług przewozu za 40 proc. rzeczywistych kosztów oraz usług stołówkowe za 45 proc. wartości zużytych produktów spożywczych. Podatnik należności za wskazane świadczenia regulował ze środków obrotowych i opodatkowywał jedynie wartość świadczeń otrzymywanych od pracowników na podstawie art. 29a ust. 1 ustawy o VAT przyjmując, że przekazywane pracownikom świadczenia nie stanowią nieodpłatnej dostawy towarów zgodnie z art 7 ust 2 ustawy o VAT ani nieodpłatnego świadczenia usług w myśl art 8 ust. 2 ustawy o VAT.
Tego poglądu nie podzielił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 28 marca 2017 r. numer 1061-IPTPP 1.4512.73.2017.1.ŻR, z którym zgodził się WSA w Łodzi. Zdaniem sądu w powyższym stanie faktycznym znajdzie zastosowanie art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, w oparciu o który świadczenia pomiędzy podmiotami powiązanymi powinny być opodatkowane według wartości rynkowej, bowiem wykładnia językowa oraz celowościowa nie stanowi podstawy wyłączenia stosowania tego przepisu w analizowanej sprawie, a powiązanie wynikające ze stosunku pracy to związek, o którym mowa w ust. 1 przedmiotowego artykułu.