Aktualności
Powrót13/11/2017
Podatkowe rozliczenie kontraktu menedżerskiego (podatek dochodowy)
Płatnikiem jest podmiot wypłacający należności z kontraktu menedżerskiego niezależnie od tego czy kontrakt został zawarty w ramach prowadzonej przez menedżera działalności gospodarczej czy poza nią. Przychód taki może być opodatkowany ryczałtem lub według skali. Najczęściej, wynagrodzenia te są na tyle wysokie, że płatnicy pobierają od nich zaliczkę na podatek na zasadach wynikających z art 41 ust. 1-1a ustawy o pdof: najpierw przychód pomniejsza się o koszty uzyskania przychodu w wysokości 111,25 zł i składki społeczne, zaliczka wynosi 18% lub 32% tak wyliczonej podstawy, następnie zaliczki pomniejsza się o kwotę składki zdrowotnej, nie więcej niż 7,75% podstawy jej wymiaru.
Część ze świadczeń dodatkowych, które otrzymuje menedżer, stanowi nieodpłatne świadczenie nie wszystkie jednak podlegają opodatkowaniu, jak np. korzystanie ze służbowego samochodu czy telefonu do celów służbowych. Jedak już wykorzystywane do celów prywatnych stanowią przychód z działalności wykonywanej osobiście – tak jak podstawowe wynagrodzenie wynikające z zawartego kontraktu.
Świadczenia uzyskane z tytułu wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich finansowanych menedżerom stanowią, zdaniem organów podatkowych, przychód z kontraktu menedżerskiego, który nie korzysta ze zwolnienia od podatku. Ze zwolnienia tego korzystają już jednak szkolenia bhp świadczone na rzecz menedżera na koszt firmy.
Różne są również skutki podatkowe udziału menedżera w konferencjach i szkoleniach. Zakładając, że na konferencji menedżer pełni rolę reprezentacyjną, przyjmuje się, że nie osiąga on przychodów z nieodpłatnych świadczeń. Natomiast udział w szkoleniu stanowi przysporzenie majątkowe w postaci uniknięcia wydatku, a więc przychód, który nie korzysta ze zwolnienia. Analogicznie, zwrot kosztów podróży związany z konferencjami stanowi przychód korzystający ze zwolnienia, gdy jednak dojazdy dotyczą szkoleń przychód ten jest opodatkowany.