Aktualności
Powrót27/06/2018
Polikwidacyjny majątek a prawo do odliczenia VAT
Sprawa dotyczyła podatniczki, która wraz z wspólnikiem postanowiła rozwiązać spółkę jawną bez przeprowadzenia likwidacji. Zgodnie z art. 14 ustawy o VAT konieczna jest zapłata podatku VAT od towarów, które pozostają w zlikwidowanej spółce jawnej. Wspólnicy postanowili obejść ten przepis. Podzielili majątek, a podatniczka przejęła rzeczy oraz prawa majątkowe, i zobowiązała się zwrócić wspólnikowi równowartość przypadającego na niego udziału. W kolejnym etapie spółka wystawiła faktury dokumentujące nabycie środków trwałych przez podatniczkę, która chciała od nich odliczyć podatek naliczony.
Naczelnik urzędu skarbowego uznał, że nabycie miało charakter nieodpłatny i nie ma możliwości odliczenia podatku VAT. Kobieta nie zgodziła się z takim stanowiskiem, jednak przegrała w sądach obu instancji.
NSA potwierdził, że sporne faktury nie dają możliwości do odliczenia, bo czynność miała charakter nieodpłatny. Dodatkowo nie było bezpośredniego związku pomiędzy wniesieniem wkładu przez kobietę do spółki, a nabytymi nieruchomościami.