Aktualności
Powrót09/08/2018
Poniesione nakłady na nieruchomość a podatek
Sprawa dotyczyła podatniczki, która razem z mężem wybudowała dom na działce należącej do małżeństwa i do dwóch innych osób. Postanowili oni znieść współwłasność i podzielić grunt na trzy części. Podatniczce i jej mężowi miała przypaść część zabudowana domem. Współwłasność miała być zniesiona nieodpłatnie, co wiązało się z podatkiem od spadków i darowizn. Podatniczka chciała pomniejszyć podstawę opodatkowania o zwrot nakładów, które poniosła wraz z mężem na budowę domu.
Dyrektor izby skarbowej uznał, że nie ma takiej niemożliwe. Stwierdził, że skoro podatniczka miała prawo do wyłącznego korzystania z tej części nieruchomości, na której postawiła dom, to roszczenie o zwrot nakładów jej nie przysługuje.
Z kolei WSA we Wrocławiu uchylił tę interpretację. Stwierdził, że dyrektor izby wykroczył poza zakres swoich kompetencji. Nie do niego należało stwierdzenie, czy roszczenie o zwrot nakładów było bezzasadne.
Również Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że gdyby przy ustalaniu podstawy opodatkowania trzeba było także uwzględniać zwiększenie wartości nieruchomości, spowodowane nakładami, to w efekcie podatniczka i jej mąż musieliby zapłacić podatek także od poniesionych nakładów. Podstawą opodatkowania nie byłaby więc czysta wartość, lecz powiększona kosztem majątku nabywców. Zgodnie z wyrokiem NSA roszczenie o zwrot nakładów na wspólną nieruchomość jest długiem, który pomniejsza podstawę opodatkowania daniną od spadków i darowizn.