Aktualności
Powrót05/11/2020
Projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej
Zgodnie z założeniami projektu nowelizacji, podatnik będzie miał obowiązek powoływania wszystkich faktów i dowodów będących w jego posiadaniu na etapie kontroli podatkowej lub kontroli celno-skarbowej bez zwłoki, nie później niż do dnia zakończenia kontroli podatkowej lub kontroli celno-skarbowej.
Jeżeli natomiast postępowanie nie będzie poprzedzone kontrolą, fakty i dowody powinny być powołane przez podatnika przed wydaniem decyzji I instancji, zgodnie z wymogiem proceduralnym dającym podatnikowi możliwość wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego.
Konsekwencją niedochowania powyższego obowiązku, będzie brak obowiązku organu do rozpatrzenia i uwzględnienia przedstawionych przez podatnika dowodów i faktów, chyba że podatnik uprawdopodobni, że nie ponosi winy za niezgłoszenie dowodów we właściwym czasie.
Ponadto nowelizacja ma nadać organom podatkowymi nowe uprawnienia, a tym samym zwiększszyć wydajności urzędników skarbowych. W szczególności wprowadzona zostanie procedura tzw. nabycia sprawdzającego. Procedura ta ma polegać, na tym, że urzędnik skarbowy będzie mógł nabyć towary lub usługi w celu sprawdzenia czy przedsiębiorca wywiązuje się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego, w szczególności w zakresie prowadzenia ewidencji sprzedaży, czy też wystawiania i wydawania nabywcy paragonu fiskalnego.
Przy nabywaniu sprawdzającym urzędnik będzie udawał zwykłego klienta. Wykrycie ewentualnych nieprawidłowości może wiązać się z karami, a także podjęciem wobec podatnika dalszych działań kontrolnych.
Planowane zmiany dotyczyć będą także tzw. czynności sprawdzających, które zyskają bardziej rozbudowany zakres. Naczelnik urzędu skarbowego będzie prowadził tzw. postępowanie sprawdzające, w ramach którego będzie weryfikował m.in. terminowość składania deklaracji i wpłacania podatków oraz formalnej poprawności deklaracji, a także prawidłowość rozliczania podatków. Postępowanie takie będzie kończyć się protokołem, jeśli zostaną stwierdzone nieprawidłowości, lub adnotacją. Ma to uprościć procedurę i przyspieszyć postępowanie związane z weryfikacją rozliczeń podatkowych podatników.