Aktualności
Powrót26/07/2018
Prolongata przy zapłacie odsetek a CIT u podmiotów powiązanych
Orzeczenie to było następstwem skargi kasacyjnej złożonej przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka zawarła w 2008 r. cztery umowy pożyczki ze spółką powiązaną kapitałowo. Kwoty tych pożyczek ustalono w złotych, dolarach i euro. Następnie do umów pożyczek zostały zawarte aneksy, na podstawie których odroczono terminy spłaty zobowiązań. Przygotowano również aneks skutkujący przewalutowaniem na euro salda pożyczek udzielonych w złotych i dolarach oraz naliczonych od tych pożyczek, a niespłaconych odsetek. W aneksie tym ustalono ponadto, że od daty jego podpisania odsetki będą naliczane kwartalnie, a pożyczkobiorca w pierwszej kolejności w 2013 r. spłaci pożyczony kapitał, a w dalszej kolejności -po 1 stycznia 2014 r. – odsetki.
Organy podatkowe stwierdziły, że spółka otrzymała od podmiotu powiązanego, wchodzącego w skład tej samej grupy kapitałowej, pożyczki na warunkach odbiegających od warunków rynkowych. Organ uznał za odbiegające od warunków rynkowych przyjęte pomiędzy podmiotami powiązanymi postanowienia umów oraz aneksów, na mocy których doszło do wydłużenia terminów płatności odsetek naliczanych od zaciągniętych pożyczek. Zdaniem organów odłożenie płatności odsetek powinno skutkować ustaleniem oprocentowania w wyższej wysokości.
Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że sam fakt odroczenia daty wymagalności spłaty odsetek nie pozwala na automatyczne przyjęcie, że pożyczki miały charakter nieodpłatny oraz nie uprawnia tym samym organu podatkowego do oszacowania dochodu podatnika oraz naliczenia podatku. Sąd wskazał, że samo przesunięcie terminu płatności odsetek, a w konsekwencji ich spłata, nie świadczy o powstaniu przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń, gdyż nie ma w tym przypadku mowy o nieodpłatnym udzieleniu pożyczki.