Aktualności
Powrót07/03/2018
Rozliczenia pomiędzy liderem a partnerem konsorcjum a podatek VAT
Sprawa dotyczyła spółki, której głównym celem działania jest świadczenie pomocy prawnej na rzecz podmiotów gospodarczych oraz podmiotów prawa publicznego na rynkach zagranicznych, w szczególności na rynku azjatyckim. W celu realizacji jednego ze swoich projektów spółka zawiązała umowę konsorcjum z partnerem z Gruzji. Zgodnie z zawartą umową konsorcjum spółka pełniła zadanie lidera konsorcjum. Spółka dysponowała aktualnym certyfikatem rezydencji podatkowej partnera.
Elementy typowe dla świadczenia usług za wynagrodzeniem nie występują w relacji pomiędzy spółką a partnerem konsorcjum. Strony umowy konsorcjum działają wspólnie dla realizacji celu przedsięwzięcia i wspólnej korzyści. Płatność, którą otrzyma partner, nie jest określona jako ustalona odpłatność za konkretne świadczenie wykonane na rzecz spółki jako lidera konsorcjum, lecz jako udział w przychodach uzyskanych przez konsorcjum jako całość. Przekazywane partnerowi środki stanowią wynik technicznego podziału przychodów przypadających na spółkę i partnera, a nie wynagrodzenie za usługi świadczone przez partnera na rzecz spółki.
W związku z powyższym rozliczenia między tymi podmiotami nie podlegają opodatkowaniu VAT. W zakresie importu usług w związku z wypłatą części przychodów konsorcjum na rzecz partnera, spółka nie jest zobowiązana do wykazywania podatku należnego oraz naliczonego. Przekazanie partnerowi przez spółkę części zysków z tytułu udziału we wspólnym przedsięwzięciu, może zostać udokumentowane notą księgową (uznaniową bądź obciążeniową).