Aktualności
Powrót13/11/2018
Terapia dla zatrudnionych a opodatkowanie
O interpretacje w przedmiotowej sprawie wystąpiła gmina, która wdraża program mający poprawić warunki pracy zatrudnionych osób. Gmina chce zbadać stopień wypalenia zawodowego pracowników i podjąć działania, które polepszą ich stan psychofizyczny. Proces ten ma na celu zwiększenie efektywności pracy, poprawienie relacji ze współpracownikami i doprowadzenie do wydłużenia okresu aktywności zawodowej. W tym celu gmina organizuje wiele zajęć ze specjalistami. Wśród organizowanych zajęć będą między innymi grupowe warsztaty antystresowe, relaksacyjne oraz z zakresu komunikacji interpersonalnej. Uczestnicy programu mogą też liczyć na indywidualne wsparcie psychologiczne czy terapeutyczne. W ramach programu przewidziano również: ćwiczenia rehabilitacyjne, siłownię, aerobik oraz basen.
W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym gmina zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem czy uczestnicy zajęć uzyskają przychód, od którego pracodawca musi potrącić podatek. Zdaniem gminy uczestnicy zajęć nie uzyskują przychodu, od którego należy potrącić podatek.
Organ podatkowy tylko częściowo potwierdził stanowisko gminy. W uzasadnieniu powołał wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. K 7/13). Określono w nim, jakie kryteria muszą być spełnione, aby zakwalifikować przekazywane pracownikowi świadczenie jako jego przychód ze stosunku pracy. Po pierwsze, powinien z niego korzystać dobrowolnie, bez żadnego przymusu ze strony firmy. Po drugie, świadczenie musi być spełnione w interesie pracownika, a nie pracodawcy. Po trzecie, powinno przynieść mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść. Po czwarte, korzyść ta ma być wymierna i przypisana indywidualnie.
Zdaniem organu podatkowego powyższe warunki zostaną spełnione, gdy pracodawca zapewnia zatrudnionym aerobik, basen, siłownię czy grupowe ćwiczenia rehabilitacyjne. Dlatego w odniesieniu do nich należy naliczyć uczestnikom przychód. Z kolei nie należy naliczać pracownikowi przychody w odniesieniu do finansowania wsparcia psychologicznego czy terapeutycznego, a także warsztatów antystresowych, relaksacyjnych oraz z komunikacji interpersonalnej.