Aktualności
Powrót04/12/2018
Testy specjalistyczne budowli a moment powstania obowiązku w podatku od nieruchomości
Sprawa dotyczyła opodatkowania specjalistycznego terminala, przeznaczonego do magazynowania i przeładunku ropy naftowej. We wniosku o interpretację spółka wskazała, że cała inwestycja będzie umożliwiać dodatkowo obsługę transportu morskiego, rurociągowego, kolejowego i drogowego. Firma zaznaczyła, że proces budowy jest bardzo skomplikowany i składa się z wielu etapów. Przeprowadzane są też tzw. odbiory częściowe, które mają dokumentować prowadzenie robót i stan ich zaawansowania. Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, kiedy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości dla wchodzących w skład terminala elementów. Firma stała na stanowisku, że powstanie on 1 stycznia roku następującego po zakończeniu budowy, tj. zakończonego pozytywnie, rozruchu technologicznego na mokro.
Prezydent miasta nie potwierdził stanowiska spółki. Stwierdził, że zakończenie budowy oznacza zaistnienie stanu faktycznego ukończenia prac związanych ze wznoszeniem obiektu budowlanego. Konsekwencją zakończenia budowy jest powstanie budowli lub budynku, stanowiących przedmioty opodatkowani a podatkiem od nieruchomości. Zdaniem prezydenta to ostatni wpis w dzienniku budowy potwierdza istnienie budowli albo budynku lub ich części, czyli skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego od 1 stycznia roku następnego. Zdaniem prezydenta miasta bez znaczenia dla powstania obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości jest natomiast przeprowadzanie przez podatnika działań służących wyposażaniu tego obiektu lub weryfikowaniu ich przydatności do prowadzenia określonej działalności gospodarczej.
Urzędnicy tłumaczyli, że uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu jest zawsze poprzedzone zakończeniem budowy. Dlatego w zakresie powstania obowiązku podatkowego nieistotne jest np. przeprowadzenie testów na mokro, po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie.
Spółka nie zgodziła się z takim rozstrzygnięciem . Zaskarżyła interpretację, jednak spór przegrała. Najpierw racji nie przyznał jej WSA w Gdańsku. Sąd wskazał, że moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości zależy od dwóch alternatywnych zdarzeń: zakończenia budowy lub rozpoczęcia użytkowania budowli czy budynku przed ich ostatecznym wykończeniem. WSA zauważył, że wystarczającą przesłanką dla przyjęcia, iż budowa została zakończona, jest spełnienie warunków upoważniających do złożenia zawiadomienia o jej zakończeniu lub spełnienia warunków do uzyskania pozwolenia na użytkowanie. A skoro tak, to tym bardziej jej zakończenie nastąpi w chwili potwierdzenia wpisem w dzienniku budowy, podpisaniem protokołu końcowego i wystąpieniem o pozwolenie na użytkowanie. Tak samo orzekł NSA.