Aktualności
Powrót30/05/2018
Ulgę B+R należy korygować na bieżąco- wyrok WSA
Sprawa dotyczyła spółki, która ponosi wydatki na zatrudnienie i ubezpieczenia społeczne pracowników zatrudnionych przy pracach badawczo-rozwojowych, na materiały i surowce związane z tymi pracami oraz korzystanie z instalacji technologicznych. Są to koszty kwalifikowane w rozumieniu przepisów podatkowych o uldze na badania i rozwój. Spółka zwróciła się z pytaniem, o sposób rozliczenia korekt po skorzystaniu z ulgi B+R.
Spółka uważała, że może rozliczać korekty na bieżąco, zgodnie z art. 15 ust. 4i ustawy o CIT, a więc w momencie otrzymania faktury korygującej. Stanowiska tego nie poparł dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Stwierdził, że skoro firma otrzyma zwrot części lub całości kosztów kwalifikowanych, to nie mogą one zostać odliczone w ramach ulgi B+R. Spółka powinna więc uwzględnić korekty w okresach, których dotyczą korygowane koszty (historycznie), zgodnie z art. 18d ust. 5 ustawy o CIT.
Z kolei WSA w Warszawie przyznał rację spółce. Sędzia wyjaśnił, że skoro firma poniosła wydatki kwalifikowane np. na składki ZUS, to zwróconym wydatkiem byłoby otrzymanie dofinansowania na ten cel. W tym wypadku należy stosować zasadę wynikającą z uchwały NSA z 14 lutego 2015 r. (sygn. akt II FPS 4/15). Zgodnie z tą zasadą, gdy dochodzi do zrefundowania kosztów uzyskania przychodów, momentem rozliczenia jest miesiąc otrzymania dofinansowania. Zdaniem WSA analogiczną zasadę należy przyjąć przy korygowaniu wydatków kwalifikowanych. Wyrok jest nieprawomocny.