Aktualności
Powrót21/06/2018
Usługa wsparcia sprzedaży a ograniczenie w zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu
Sprawa dotyczyła spółki z o.o., która prowadzi działalność deweloperską w zakresie budowy i sprzedaży lokali mieszkalnych i/lub usługowych. W celu realizacji inwestycji spółka zawarła ze swoim bezpośrednim udziałowcem – pośrednikiem – umowę o świadczenie usług i zarządzanie. Pośrednik świadczy takie usługi jak wsparcie sprzedaży/najmu lokali mieszkalnych/ usługowych w tym miejsc parkingowych, komórek lokatorskich. W zamian za to pośrednik otrzymuje od spółki wynagrodzenie. Spółka zwróciła się z pytaniem, czy wynagrodzenie płacone przez nią pośrednikowi w zakresie usług wsparcia sprzedaży, będzie podlegać ograniczeniom w zaliczeniu do kosztów podatkowych w oparciu o art. 15e ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.
Zgodnie z art. 15e ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, podatnicy są obowiązani wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów między innymi koszty usług doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze, poniesione bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów powiązanych (…).
Zdaniem spółki, ma ona prawo do ujmowania płaconego na rzecz pośrednika wynagrodzenia w kosztach podatkowych w oparciu o zasady ogólne, czyli bez konieczności dokonywania ewentualnych wyłączeń w oparciu o art. 15 e ust. 1 ustawy o CIT. Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem spółki, uznał że czynność świadczona przez pośrednika nosi cechy usług wymienionych w art. 15e ust. 1 ustawy o CIT. W rezultacie wynagrodzenie na rzecz pośrednika w zakresie usług wsparcia sprzedaży, będzie podlegało ograniczeniu w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów na mocy art. 15e ust. 1 ustawy o CIT.