Aktualności
Powrót18/07/2018
Wynagrodzenie za pośrednictwo handlowe a podatek u źródła
Sprawa dotyczyła spółki, która wskazała, że zajmuje się produkcją naczep, przyczep i zabudów samochodowych. Produkty spółki są sprzedawane poza granicami Polski na podstawie umów pośrednictwa handlowego, zawieranych z podmiotami prowadzącymi działalność w kraju nabywców produktów spółki i niebędącymi polskimi rezydentami podatkowymi. Sprzedaż ta odbywa się również w krajach, z którymi Polska nie ma zawartych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
W zamian za świadczone usługi spółka wypłaca pośrednikom wynagrodzenie stałe, prowizyjne lub mieszane. Zdaniem spółki nie ma ona obowiązku potrącenia od należnego wynagrodzenia zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 20 % na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT. Organ podatkowy nie zgodził się z tym stanowiskiem. W jego opinii, umowy o świadczenie usług zawierane przez spółkę ze zleceniobiorcami nie noszą znamion usług pośrednictwa.
Spółka wniosła skargę na tę interpretację skargę do WSA w Łodzi. Sąd przyznał rację organowi. Zdaniem sądu, nie ma znaczenia, w jakiej formie i za co spółka wypłaca wynagrodzenie pośrednikom. Istotne jest natomiast to, jakie usługi są wykonywane przez nierezydenta. Według sądu, większość świadczeń wskazanych we wniosku interpretacyjnym to usługi reklamowe. Zatem wynagrodzenie za przedmiotowe usługi będzie podlegało zryczałtowanemu podatkowi.