Aktualności
Powrót03/07/2019
Zapłata PIT za zapewnienie noclegu Ukraińcom
Coraz częściej organ podatkowy spiera się z firmami zatrudniającymi osoby z Ukrainy o rozliczenie ich bezpłatnego noclegu. Skarbówka twierdzi, że to jest przychód Ukraińca, od którego polski przedsiębiorca musi pobierać zaliczki na podatek.
Niekorzystną interpretację otrzymała podatniczka, która zatrudniła pracowników z Ukrainy. Wnioskodawczyni zapewniała dla nich zakwaterowanie na swój koszt bez możliwości wybierania współlokatorów i miejsca zakwaterowania. Podatniczka chciała potwierdzić, że wartość świadczenia nie będzie dla zleceniobiorców przychodem, a ona sama nie musi odprowadzać zaliczek na podatek.
Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 3 czerwca 2019 r., (sygn. 0115-KDIT2-1.4011.115.2019.2.DW), przypomniał, że za przychód należy uznać każdą formę przysporzenia majątkowego. Sprawę dotyczącą nieodpłatnych świadczeń rozstrzygnął Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 lipca 2014 r. (sygn. K7/13). Świadczenia są przychodem pracownika jeżeli on skorzystał z nich dobrowolnie i zyskał z nich korzyść. Według skarbówki, pracownik wykonując prace według umowy, będzie wykorzystywać zapełnione mieszkania we własnych celach. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że wartość zakwaterowania stanowi dla zleceniobiorców z Ukrainy przychód w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, od którego wnioskodawczynia ma obowiązek pobierania zaliczek na podatek dochodowy zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o PIT.
Innego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. W nieprawomocnym wyroku z sierpnia 2018 r. (sygn. ISA/Ed406/18) uznał, że jeżeli firma nie mogła znaleźć pracowników na miejscu, to zleceniobiorcom z zagranicy nie musi doliczać do przychodów wartości darmowego noclegu. Korzyść w tej sytuacji ma spółka, gdyż dzięki temu jest w stanie utrzymać kontrahentów.
Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z sierpnia 2016 r. (II FSK 1970/14), koszty zakwaterowania, dojazdu do pracy leżą w interesach pracodawcy, nie stanowią więc dla pracownika nieodpłatnych świadczeń.