Aktualności
Powrót09/10/2018
Zapłata za błąd załogi a koszt podatkowy
Sprawa dotyczyła spółki, która prowadzi działalność w postaci szeroko pojętych usług finansowych. W strategii budowania i wizerunku spółka postawiła wykorzystać m.in. dzieła sztuki. W celu optymalizacji kosztów spółka wynajęła dzieła sztuki na trzy lata od jednego ze swoich partnerów biznesowych. Podczas przeprowadzki do nowej siedziby pracownik, umieszczając w samochodzie wyposażenie szafy serwerowej, nie zauważył dzieł sztuki. Ciężar serwera i ostre nóżki szafy przebiły zabezpieczenia i uszkodziły obrazy. Ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania. Właściciel cennych obrazów wystąpił na drogę sądową przeciwko spółce. Spółka zgodziła się wypłacić sumę odszkodowania.
Spółka zwróciła się z pytaniem, czy kwotę, którą przeznaczyła na odszkodowanie może zaliczyć do kosztów podatkowych. Jej zdaniem wydatek nie mieści się w katalogu wyłączeń z kosztów i służy zabezpieczeniu oraz zachowaniu źródła przychodu. Spółka wyjaśniła, że wypłata odszkodowania jest warunkiem dalszego funkcjonowania firmy, bo wiąże się bezpośrednio z utrzymaniem pozytywnych stosunków handlowych z najważniejszym partnerem.
Organ podatkowy nie potwierdził stanowiska spółki. Z kolei WSA stanął po stronie spółki. NSA jednak, nie przyznał racji spółce a organowi podatkowemu. Sędzia wyjaśnił, że w sprawie tej odszkodowanie zostało wypłacone w związku z uszkodzeniem mienia. Zdaniem NSA samo zawarcie ugody było racjonalne, jednak istotne jest to, co legło u podstaw wypłaty samego odszkodowania, a tym było zaniedbanie pracownika spółki. Celem wypłaconej kwoty było zaś zmniejszenie straty, a nie osiągnięcie zysku z konkretnego przedsięwzięcia.