Aktualności
Powrót21/10/2020
Zmiana adresu siedziby spółki, a obowiązek powiadomienia o tym organu podatkowego
W przedmiotowej sprawie dyrektor izby administracji skarbowej stwierdził, że uchybiono terminowi do wniesienia odwołania od decyzji dotyczącej podatku od towarów i usług, która została wydana przez naczelnika urzędu skarbowego.
Akt ten został doręczony w trybie zastępczym 29 marca 2019 r., więc termin do wniesienia odwołania upływał 12 kwietnia. Tymczasem pismo spółki nadano w urzędzie pocztowym dopiero 12 czerwca. Jednocześnie złożyła ona wniosek o przywrócenie terminu.
Spółka argumentowała swój wniosek, tym że dwa tygodnie przed zastępczym doręczeniem decyzji zgłosiła do Krajowego Rejestru Sądowego zmianę siedziby. W związku z tym zdaniem spółki nie doszło do skutecznego doręczenia, bowiem zostało ono dokonane na stary adres spółki.
Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem spółki, co spowodowało, że spółka złożyła skargę.
WSA wskazał, że doręczenia pism osobom prawnym dokonuje się w lokalu ich siedziby lub w miejscu prowadzenia działalności. Natomiast w toku postępowania strona oraz jej przedstawiciel lub pełnomocnik mają obowiązek zawiadomić organ podatkowy o zmianie adresu, pod którym dokonuje się doręczeń. Spółka tego nie uczyniła, więc przesyłkę wysłano na dotychczasowy adres. Wróciła ona jednak do organu z adnotacją "zwrot – nie podjęto w terminie", więc przyjęto doręczenie zastępcze.
NSA wskazał, że ocena prawidłowości doręczenia decyzji i obowiązków informacyjnych strony względem organu jest dokonywana w świetle przepisów Ordynacji podatkowej, a nie prawa handlowego. Natomiast zmiana siedziby spółki i zgłoszenie tej okoliczności do sądu rejestrowego nie wpływa na obowiązek powiadomienia organu podatkowego o zmianie adresu do doręczeń. Tym samym oczekiwanie na ujawnienie wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym nie zwalniało spółki z obowiązków nałożonych na nią przez przepisy prawa podatkowego. Powinna ona wskazać aktualny adres, pod którym może nastąpić skuteczne doręczenie korespondencji.