Aktualności
Powrót14/08/2020
Zwolnienia z podatków lokalnych na rzecz dłużników Gminy
Zdaniem NSA, radni nie mają prawa do wprowadzania zwolnień podatkowych o charakterze podmiotowym ani podmiotowo-przedmiotowym. Lokalna preferencja może uwzględniać element podmiotowy, wyłącznie jeśli jest on mocno związany z przedmiotem opodatkowania. Warunek braku zadłużenia wobec gminy nie ma takiego związku, a więc nie powinien powodować utraty przez przedsiębiorcę prawa do zwolnienia.
W przedmiotowej sprawie spółka działająca w podstrefie specjalnej strefy ekonomicznej zaskarżyła uchwałę rady miasta, bowiem nie zgodziła się z zapisem odnośnie zwolnienia z podatku od nieruchomości tylko tych przedsiębiorców, którzy nie posiadają zaległości podatkowy względem gminy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny podzielił stanowisko spółki. Uznał, że uchwały wprowadzające takie zwolnienia nie mogą być też sprzeczne z przepisami powszechnie obowiązującego prawa. Zdaniem WSA uchwała rady miasta była sprzeczna zarówno z prawem polskim, jak i unijnym.
Zwrócił też uwagę, że zapisy kwestionowanej uchwały są nieprecyzyjne, bo zaległość wobec gminy może powstać z różnego powodu.
Argumenty WSA podzielił w wyroku NSA wskazując, że kwestionowana uchwała miała charakter podmiotowo-przedmiotowy, a na to nie pozwala art. 7 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Spółka nie mogła więc zostać pozbawiona zwolnienia z tytułu od nieruchomości wyłącznie z uwagi na niezawinione przez siebie zadłużenie wobec gminy.