Aktualności
Powrót02/08/2019
Zwolnienie z VAT a pierwsze zasiedlenie
Z pytaniem zgłosił się podatnik VAT, który chce sprzedać lokal użytkowy kupiony w 2010 r. i od początku przeznaczony był pod wynajem. Nieruchomość była wynajmowana, aż do grudnia 2018 r. Najemca dokonał modernizacji lokalu przewyższającej 30 proc. jego wartości początkowej, którą zakończył w 2014 r. Podatnik zamierza sprzedać nieruchomość i w związku z tym zapytał czy do transakcji ma doliczyć podatek VAT.
Dyrektor KIS uznał, że sprzedaż lokalu użytkowego, który był wynajmowany stanowić będzie dostawę dokonaną w ramach działalności gospodarczej, objętą zwolnieniem z VAT.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części z wyjątkiem, gdy:
-
dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
-
pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Pierwsze zasiedlenie to oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, po ich wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki na ulepszenie stanowiły co najmniej 30 proc. wartości początkowej.
Do pierwszego zasiedlenia lokalu użytkowego doszło w momencie jego najmu przez spółkę kapitałową, po dokonanym ulepszeniu tj. od końca 2014 r.
Dostawa będzie zatem korzystała ze zwolnienia, z uwagi na fakt, że po dokonanych ulepszeniach, obiekt ten nadal był wynajmowany spółce kapitałowej i od pierwszego zasiedlenia do czasu dostawy upłynął okres wynoszący więcej niż 2 lata.